Events Calendar|Roster|Entry Links


For our events to go ahead we need a Volunteer Race Director; 2 x Registration Volunteers;  1 x Post Race Refreshment (Fruit/Ice) Volunteer.

Have you volunteered for a Roster position this year?

Email darwintriclub@gmail.com if you can fill a spot and ensure our events go ahead as planned. 

On race day we also need volunteers to assist with setting up & packing away, water stops, road marshalling, mount/dismount line marshalls etc.  If you can help on race day, see RD.  

Competitors are encouraged to arrive early to help and stay until all equipment is stowed in the trailer. 



Events conducted by Darwin Triathlon Club are those highlighted in RED

Non-club events listed are for the information of members  -  please confirm all details direct with relevant event organiser.



SEASON 2016-2017 CALENDAR 



The following opportunities exist in season 2016|2017 for non members to "try a tri" before joining our club 

Sat 6 August 2016  
Sun 11 September 2016 
Sun 29 January 2016 



Click underlined event for entry link 



      
2016


Saturday 6 August 2016
Knuckeys Recreation Reserve, Brandt Road
Duathlon Series #1 Come & Tri #1
4:30pm 
2.5km run | 15km ride | 1.25km run
Roster:

Race Director: Lisa Payne
Registration:   Leanne Abel | Rena Walker 
Fruit | Ice:      Vicki Woodrow


Sunday 28 August 2016
Howard Springs Nature Park
Duathlon Series #2
4km run | 15km ride | 2km run
7:30am 
Roster:
Race Director: Lisa Payne 
Registration:   Jo Duncan | Matt Dames
Fruit | Ice:      Chris Monahan

Sunday 11 September 2016
Lake Alexander
Super Sprint Triathlon#1 & COME & TRI #2                                
300m swim | 15km ride | 3km run
7am
Roster:
Race Director:    Alan Barrett
Registration:      John Thyne | Rena Walker
Fruit | Ice:         John Thyne

Sunday 25 September 2016
Lake Alexander
Super Sprint Triathlon #2
300m swim | 15km ride | 3km run
7am
Roster:
Race Director: Alan Barrett
Registration:   Kate Bell |  Leana Watermayer
Fruit | Ice:      Leanne Fidler  

Sunday 9 October 2016
Lake Alexander
Super Sprint Triathlon #3 Handicap
300m swim | 15km ride | 3km run
7am
Roster:
Race Director:   Lisa Payne 
Registration:     Robyn Stanley | Tina Sanderson
Fruit | Ice:        Jo Duncan

Sunday 23 October 2016
Junior Triathlon
Info here

Sunday 30 October 2016
Lake Alexander
Off Road Triathlon #1
300m swim | 15km mtb | 3km run
7am
Roster:
Race Director:    Luke Fronsko
Registration:      Louise Lamb | Diane Napier
Fruit | Ice:         Sarah Huddlestone

Saturday 12 November 2016
Waterfront Lagoon
Aquathlon Series #1
200m swim | 2km run x 2
5:30pm
Roster:
Race Director:  Alan Barrett
Registration:    Kim Baldwin | Kerri Thomas
Fruit | Ice:      Jamie Baldwin 

Saturday 19 November 2016
Junior Event
Info here

Saturday 26 November 2016
Waterfront Lagoon
Aquathlon Series #2
200m swim | 2km run x 3
5:30pm
Roster:
Race Director: Alan Barrett
Registration:   Kerri Thomas | Kim Baldwin
Fruit | Ice:      Jamie Baldwin

Saturday 10 December 2016
Nightcliff Pool
Conoco Phillips Xmas Splash n Dash
(combined junior / senior event)
1km run | 200m swim | 1km run | 200m swim | 1km run
Junior distances to suit
Combined Junior | Senior relay
6pm
Roster:
Race Director:   Robbie Weatherald 
Registration:     Alice Wade | Clare Labowitch 
Fruit | Ice:       Diane Napier | Roger Decurtins 

2017

Sunday 22 January 2017
Waterfront Lagoon
Aquathlon Series #3 (incorporating NT Aquathlon Championship)
750m swim | 5km run
Short option: 250m swim | 2km run
7am
Roster:
Race Director:     Kylie Scholz
Registration:       Lucas Hayden | Tatiane Kelly
Fruit | Ice:          Matthew Kelly 

Thursday 26 January 2017
Australia Day Fun Run

Sunday 29 January 2017
Lake Alexander
Australia Day Triathlon & Come N Tri
7am
Australia Day Tri - Members: 300m swim | 10km ride | 2km run
And for Non-members:
Come & Tri non members: 150m swim | 5km ride | 1km run
Come & Tri info & entry here 
Roster:
Race Director:     John Thyne 
Registration:       Richard Bland | Leanne Abel
Fruit | Ice:          Noellene Bland 

Sunday 19 February 2017
Lake Alexander
Off Road Triathlon #2
300m swim | 15km mtb | 3km run
7am
Roster:
Race Director:    Ron Griep 
Registration:      Lucy Radford | Leanne Abel 
Fruit | Ice:         Miles Brown

Sunday 12 March 2017
Junior Mini Triathlon
Lake Alexander
7:15am registration, 7:30am start
Distances to suit participant levels
Details emailed
To be added to junior mail out list, please email
darwintriclubjunior@gmail.com

Sunday 19 March 2017
Lake Alexander
Sprint Series #2 
7am
750m swim | 26km ride | 5km run
Short option:  300m swim | 13km ride | 3km run
Roster: 
Race Director:  Brian Gallagher
Registration:    Jac Crofton |  Brad George
Fruit | Ice:       Tina Sanderson

Sunday 26 March 2017
Lake Alexander
Rescheduled Sprint Series #1  
6:50am
750m swim | 26km ride | 5km run
Short option: 200m swim | 13km ride | 2km run
Roster: 
Race Director: Barry Sullivan 
Registration:   Vicki Woodrow |  Rowena Eastick 
Fruit | Ice:      Jude Murdock

Sunday 9 April 2017
Lake Alexander
Sprint Series Series #3 (inc NT Sprint Championship)
7am
750m swim | 20km ride | 5km run
Roster: 
Race Director:    Lisa Payne
Registration:      Leane Abel | John Cowie 
Fruit | Ice:         Roger Decurtins

Sunday 16 April 2017
NT Junior Triathlon & Kids Triathlon - Triathlon NT

Sunday 16 April 2017
Careflight Darwin Triathlon - Triathlon NT

Saturday 22 April 2017
NT Cross Country Run Championships

Sunday 23 April 2017
Lake Alexander
Junior Run | Ride | Run | Fun
7:15am registration for 7:30am start
Please email darwintriclubjunior@gmail.com if attending or for further details. 

Saturday 6 May 2017
Lake Bennett Resort
4:30pm
1km swim | 30km ride | 8km run
Short option: 500m swim | 15km ride | 4km run

Roster: 
Race Director:  Lisa Payne
Registration:    Tina Sanderson | Clare labowitch
Fruit | Ice:        Vacant

Saturday 13 May 2017
Careflight Kakadu Triathlon


Sunday 28 May 2017
Lake Bennett Resort
7am
1.5km swim | 40km ride | 10km run

Short option: 400m swim | 15km bike | 3km run

Roster: 
Race Director:  Vacant
Registration:    Tina Sanderson | Jo Duncan
Fruit | Ice:       Vacant


Sunday 4 June 2017
City to Surf

June 
New event
Details to come


Friday 9 June - Monday 12 June 17
Australian Masters Athletes C'ships

Saturday 10 June 17
Litchfield Tabletop Half Marathon 21km

Sunday 11 June 17
Litchfield Tabletop Ultra Marathon 50km

Sunday 11 June 17
Ironman Cairns & IM 70.3 Cairns

Sunday 2 July 2017
Fannie Bay Swim

Sunday 16 July 2017
Darwin Half Marathon

Sunday 6 August 2017
Katherine Ultra Challenge

Sunday 20 August 2017
Gran Fondo


Useful information for Race Director, Registration & Fruit/ice volunteers below: 

 
Ċ
Darwin TriClub,
Mar 7, 2014, 1:34 AM
Ċ
Darwin TriClub,
Apr 15, 2014, 11:45 PM
Ċ
Darwin TriClub,
Mar 16, 2013, 10:27 PM