Archives

The beginning

The beginning

During the early 1980s, the sport of triathlon was growing in popularity across the world and athletes living in the Northern Territory were also greatly interested in the swim, bike, run format.

The idea of conducting a triathlon in Darwin was first formally discussed by a group of interested people at a meeting November 1981.

The meeting lead to the establishment of a Local Organising Committee which appointed Brenton Hancock (YMCA) Race Director and resulted in the inaugural Darwin Triathlon being held from Mindil Beach on 10 July 1982. 54 athletes started with 48 finishing.

From 1983 to 1986 the Darwin Athletic Club organised four Darwin triathlons and a number of mini-triathlons from 1985 to 1989. Biathlons were organised for off-season triathlon training.

In 1987 the Darwin Triathlon came under the auspices of the Northern Territory Athletics Association.

Interest in triathlon was such that Darwin Triathlon Club (DTC) was officially incorporated in 1989 as was the peak body, then called the Triathlon Triathlon Association of the Northern Territory (TANT).

The first DTC committee consisted of Tim Donkin, Rod McCrea, David Jones, Jason Jones and Keith Hansen.

The Club has grown strongly and its volunteers now conduct a year round calendar which includes triathlon, aquathlon and duathlon events. An active junior subcommittee looks after the triathletes of tomorrow and the enthusiasm displayed by our juniors & sub juniors guarantees the future of our sport.

Life Members

  • Greg Bush
  • Heather Malcolm
  • Tim Donkin
  • Anthony Beven
  • Ernie Koch
  • Tim Ellison
  • Colin Smith
  • Robyn Stanley
  • John Thyne
  • Allan Stancombe
  • Barry Sullivan
  • Daryl Stanley
  • Tony Cox

(Competing Life Members are entitled to refund of club portion of membership fee.
Please forward copy of membership receipt to darwintriclub@gmail to request refund)

President/Past President

Year

President

  • 2018/2019
  • Jason Hamilton
  • 2016/2018
  • Luke Fronsko
  • 2014/2016
  • Tony Cox
  • 2013/2014
  • Steve Goat
  • 2010/2013
  • Phill Hatty
  • 2005/2010
  • John Thyne
  • 2004/2005
  • Paul Bell / Robyn Stanley
  • 2003/2004
  • Paul Bell
  • 2002/2003
  • Kerry Grace
  • 2000/2002
  • Barry Sullivan
  • 1999/2000
  • Kylie Sheffield
  • 1998/1999
  • Kerran Mudgway
  • 1997/1998
  • Steve Marsh/Kerran Mudgway
  • 1996/1997
  • Steve Marsh
  • 1993/1996
  • Dean Gibbons
  • 1992/1993
  • Anthony Beven
  • 1991/1992
  • Phil Gabel
  • 1989/1991
  • Tim Donkin

Perpetual Trophy Winners

Kerran Mudgway Memorial Club Champions

The late Kerran Mudgway was President of Darwin Triathlon Club during season 1998/1999 (at a time when we had very few takers for committee positions). He was a great supporter of our club events and loved the sport. He contributed to its growth and development in the Territory.

Sadly Kerran passed away on New Years Eve 2001. He had been working on renovations at his home and fell from a ladder which resulted in Kerran sustaining severe head injuries. His passing greatly shocked our close knit triathlon community. The Kerran Mudgway Memorial Club Championships commenced in 2002 as a fitting way to remember a wonderful person taken far to soon.

Year

Champion Male

Champion Female

  • Lake Alexander 2002
  • Brett Verity
  • Carole McGregor
  • Lake Alexander 2003
  • Tim Ellison
  • Carole McGregor
  • Lake Bennett 2004
  • Tim Ellison
  • Melissa Curry
  • Lake Bennett 2005
  • Tim Ellison
  • Emma Winterflood
  • Lake Bennett 2006
  • Tim Ellison
  • Sophie Hawken
  • Lake Bennett 2007
  • Jerome Bosmans
  • Sophie Hawken
  • Lake Bennett 2008
  • Matt Hubber
  • Michelle Gailey
  • Lake Bennett 2008|2009
  • Jerome Bosmans
  • Nikki Roddie
  • Lake Bennett 2010
  • Grant Preddy
  • Michelle Mitchell
  • Lake Bennett 2011
  • Chad Anderson
  • Vicki Woodrow
  • Lake Bennett 2012
  • Brett Verity
  • Claire Johnson
  • Lake Bennett 2012
  • Brett Verity
  • Claire Johnson
  • Lake Bennett 2013
  • Tim Green
  • Stef Puszka
  • Lake Alexander 2014
  • Brett Verity
  • Jac Crofton
  • Lake Alexander 2015
  • Tim Green
  • Rachel McLean
  • Lake Bennett 2016
  • Brett Verity
  • Rachel McLean
  • Lake Bennett 2017
  • Aaron Trenfield
  • Jac Crofton

Sprint & Women's Series Winners

Year

Sprint Series Winner

Women's Series Winner

  • 1999
  • Tim Ellison
  • Ruth Davies
  • 2000
  • Tim Ellison
  • Laura Smith
  • 2001
  • Brett Verity
  • Tessa Smith
  • 2002
  • Tim Ellison
  • Ann McNamara | Kylie Sheffield

Duathlon Series Winners

  • 2002 Allan Stancombe | Carole McGregor
  • 2003 Dingo Hall | Cristy Henderson
  • 2004 Dingo Hall | Sophie Hawken
  • 2005 Dingo Hall | BA Kerslake
  • 2006 Matt Brearley | Rebecca Thyne
  • 2007 Not conducted | Not conducted
  • 2008/2009 Tim Ellison | Shaye Hatty
  • 2009/2010 Chad Anderson | Shaye Hatty
  • 2011 Grant Preddy | Shaye Hatty
  • 2012 Brett Verity | Stef Puszka
  • 2013 Brett Verity | Jade Williamson
  • 2014 Brett Verity | Hannah Johnston
  • 2015 Brett Verity | Tara Worby
  • 2016 Ron Griep | Rachel McLean
  • 2017 Brad George | Kim Baldwin

Aquathlon Series Winners

  • 2002 Jim Eadie | Monica Stewart
  • 2003 Tim Ellison | Cristy Henderson
  • 2004 Anthony Beven | Emma Winterflood
  • 2005 Dingo Hall | Natasha Alston
  • 2006 Matt Hubber | Hollie Goodall
  • 2007 Craig Garland | Hollie Goodall
  • 2008 Jerome Bosmans | Kathy McKay
  • 2009 Kyle Gear | Michelle Gailey
  • 2010 Chad Anderson | Hollie Goodall
  • 2011 David Crane | Stef Puszka
  • 2012 Brett Verity | Ali Fitch
  • 2013 Brett Verity | Stef Puszka
  • 2014 Brett Verity | Naomi Havens
  • 2015 Brett Verity | Jac Crofton
  • 2016 Luke Fronsko | Angela Librio
  • 2017 Rob Weatherald | Megan Gallagher

Super Sprint Series Winners

  • 2016 Brett Verity | Catherine Hood
  • 2017 Luke Fronsko | Rachel McLean

Geoff Simpson Memorial Trophies

Best of 3 events - Kerran Mudgway Club C'ships; NT Olympic Distance; NT Long Course C'ships (2015 trophy winners must have completed all three events in one season ie 2014 Darwin Long Course, 2015 Kerran Mudgway Club & NT OD C'ships)

Overall

  • 1998 TBC
  • 1999 Tim Ellison
  • 2000 David Crane
  • 2001 Carole McGregor
  • 2002 Brett Verity
  • 2003 Tim Ellison
  • 2004 John Thyne
  • 2005 Tim Ellison
  • 2006 Jerome Bosmans
  • 2007 Not Awarded (NT Long Course not held)

Women's Trophy:

  • 1998 Natalie Wood
  • 1999 Katrina Skellern
  • 2000 Natalie Wood / Katrina Skellern
  • 2001 Carole McGregor
  • 2002 Carole McGregor
  • 2005 Melissa Curry
  • 2006 Nicole Hahn
  • 2007 Not Awarded
  • 2008 Michelle Gailey
  • 2009 Belinda Birk
  • 2010 Shaye Hatty
  • 2011 Shaye Hatty
  • 2012 Stef Puszka
  • 2013 Stef Puszka
  • 2014 Emma Cook
  • 2015 Sarah Collins
  • 2016 Kylie Scholz
  • 2017 Jac Crofton

Ironman Performance:

This Award was first presented in 2003 to recognise an outstanding performance of a member competing at Ironman Australia (at the time the only Ironman event in Australia). Taken into consideration are: The athlete’s overall finishing position within their category; their commitment and dedication; other facts relevant to their performance, including, without limitation, injury, illness, and personal circumstances.

Based on Ironman Australia results:

  • 2003 Paul Bell | Robyn Stanley
  • 2004 John Albrecht
  • 2005 Stu Taylor
  • 2006 Steve Denton
  • 2007 Ali Fitch
  • 2008 Damien Brown
  • 2009 Phil Brownscombe

No Ironman Australia entrants so awarded based on 2009 Ironman World Championships, Hawaii: 2010 Stu Fitch

Most Improved

Male:

  • 1992
  • 1993 Don McWha
  • 1994 Joseph Ryan
  • 1995 Terry Withers
  • 1996 Ged Clohessy
  • 1997 David Crane
  • 1998 Daniel Kerr
  • 1999 Paul Sheffield
  • 2000 Jason Parish
  • 2001 Paul Bell
  • 2002 Ashley Manicaros
  • 2003 Malcolm Neville
  • 2004 Brian Bennett
  • 2005 Geoff Cruickshank
  • 2006 Peter Svara
  • 2007 Scott Bevis | Greg Kahl
  • 2008 Phill Hatty
  • 2009 David McLeod
  • 2010 Ron Griep
  • 2011 Graeme Parsons
  • 2012 Tim Green
  • 2013 David Glass
  • 2014 Billy Lynch
  • 2015 Scott Hanrahan
  • 2016 Luke Fronsko
  • 2017 Matt Dames

Female:

  • 1992 Jacqui Timmins
  • 1993 Cathy Gabel
  • 1994 Jacqui Timmins
  • 1995 Emily Marsh
  • 1996 Alison Warwick
  • 1997 Jenny Macrow
  • 1998 Katrina Skellern
  • 1999 Ruth Davies
  • 2000 Helen Clayton | Kylie Baker
  • 2001 Helen Clayton
  • 2002 Angelika Hannon
  • 2003 Melissa Curry
  • 2004 Jo Duncan | Robyn Stanley
  • 2005 Emma Winterflood
  • 2006 Louise Ogden
  • 2007 Amanda Donohoe
  • 2008 Belinda Birk
  • 2009 Alison Croser
  • 2010 Belinda Birk
  • 2011 Jac Crofton
  • 2012 Stef Puszka
  • 2013 Emma Cook
  • 2014 Corinne Fabian
  • 2015 Shellie Ratahi
  • 2016 Melissa Lind
  • 2017 Leanne Fidler

Outstanding Junior Award

  • 1996 Mark Pitman
  • 1997 Mark Pitman
  • 1998 Owen Pike
  • 1999 David Crane
  • 2000 David Crane
  • 2001 Laura Smith
  • 2002 Not Awarded
  • 2003 Matthew White
  • 2004 Ben Cox
  • 2005 Lauren Stephenson
  • 2006 Rebecca Thyne
  • 2007 Rebecca Thyne
  • 2008 Tim Lewis
  • 2009 Tim Lewis
  • 2010 Lachlan Hatty
  • 2011 Bella Hatty
  • 2012 Joseph White
  • 2013 Joseph White
  • 2014 Not Awarded
  • 2015 Not Awarded
  • 2016 Not Awarded
  • 2017 Kyle Farrier

Dag of the Year

  • 1995 Doug Kane
  • 1996 Allan Stancombe
  • 1997 Brian Gallagher
  • 1998 Tom Tindal
  • 1999 Ray Hanrahan
  • 2000 Not Awarded
  • 2001 Rob Weatherald
  • 2002 Not Awarded
  • 2003 Blue Watt
  • 2004 Mia Christensen
  • 2005 Barry Sullivan
  • 2006 Alex Lysenko
  • 2007 Phill Hatty
  • 2008 Pete Brady
  • 2009 Amanda Donohoe
  • 2010 Emma Winterflood
  • 2011 Bertram Birk
  • 2012 Emma Winterflood
  • 2013 Phill Hatty
  • 2014 Gary Wall
  • 2015 Daryl Stanley
  • 2016 Gary Wall
  • 2017 Matt Kelly

Broken Spoke Award

  • 2007 Matt Hubber
  • 2008 Rosie Sullivan
  • 2009 Chad Anderson
  • 2010 Vincent Gilly
  • 2011 Phil Blumberg
  • 2012 Belinda Birk
  • 2013 Nerida Godfrey
  • 2014 Col Smith
  • 2015 Jim Eadie
  • 2016 Michael Mondy
  • 2017 Phil Blumberg

Volunteer of the Year (Beven Trophy)

  • 2017 Robyn Stanley

Age Group Triathlete of Year Pointscore Winners

  • 2016 | 2017

    • Under 20: Kyle Farrier | No eligible

    • 20-24: No eligible | No eligible

    • 25-29: Luke Fronsko | Rachel McLean

    • 30-34: Matt Dames | Sarah McEachern

    • 35-39: Tom Ryan | Leanne Fidler

    • 40-44: Brad George | Ryoko Jones

    • 45-49: Glenn Grant | Tara Worby

    • 50-54: John Thyne | Gail Viney

    • 55-59: Rob Weatherald | Vicki Woodrow

    • 60-64: David Hancock | Clare Labowitch

    • 65-69: Daryl Stanley | No eligible

  • 2015 | 2016

    • Under 20: No eligible | No eligible

    • 20-29: Luke Fronsko | Rachel McLean

    • 30-39: Heath Porter | Kylie Scholz

    • 40-49: Brett Verity | Tina Sanderson

    • 50-59: Ron Griep | Vicki Woodrow

  • 2014 | 2015

    • Under 20: No eligible | No eligible

    • 20-29: Luke Fronsko | Kate Robertson

    • 30-39: Heath Porter | Jac Crofton

    • 40-49: Bret Verity | Shaye Hatty

    • 50-59: Tony Cox | Corinne Fabian

    • 60-69: David Hancock | Monica Stewart

  • 2013 | 2014

    • Under 20: No eligible | No eligible

    • 20-29: Justin Tranter | Hannah Johnston

    • 30-39: Steve Goat | Emma Cook

    • 40-49: Ron Griep | Tara Worby

    • 50-59: Brian Gallagher | Corinne Fabian

    • 60-69: Daryl Stanley | Monica Stewart

  • 2012 | 2013

    • Under 20: Joseph White | Isabella Hatty

    • 20-29: Justin Tranter | Stef Puszka

    • 30-39: Brett Verity | Emma Winterflood

    • 40-49: Ron Griep | Tara Worby

    • 50-59: Rob Weatherald | Corinne Fabian

    • 60-69: Daryl Stanley | Monica Stewart

  • 2011 | 2012

    • Under 20: Joseph White | Louise Jettner

    • 20-29: Justin Tranter | Kylie Gaffel

    • 30-39: Brett Verity | Ryoko Jones

    • 40-49: Glenn Woodrow | Peta Jeggo

    • 50-59: Rob Weatherald | Vicki Woodrow

    • 60-69: Daryl Stanley | Monica Stewart

  • 2010 | 2011

    • Under 20: Tim Lewis | No eligible

    • 20-29: Chad Anderson | Michelle Mitchell

    • 30-39: David Croser | Shaye Hatty

    • 40-49: John Thyne | Belinda Birk

    • 50-59: Rob Weatherald | Monica Stewart

    • 60-69: Daryl Stanley | No eligible

    • 70-79: Ernie Koch | No eligible

  • 2008 | 2009

    • Under 20: Tim Lewis | No eligible

    • 20-29: Kyle Gear | Michelle Gailey

    • 30-39: Mark Anzin | Shaye Hatty

    • 40-49: Tim Ellison | Belinda Birk

    • 50-59: Rob Weatherald | Monica Stewart

    • 60-69: Daryl Stanley | No eligible

    • 70-79: Ernie Koch | No eligible

  • 2007 | 2008

    • Under 20: Tim Lewis | No eligible

    • 20-29: Kyle Gear | Sophie Hawken

    • 30-39: Brett Verity | Peta Jeggo

    • 40-49: Rob Weatherald | Amanda Donohoe

    • 50-59: Allan Stancombe | Robyn Stanley

    • 60-69: Barry Smart | No eligible

    • 70-79: Ernie Koch | No eligible

  • 2006 | 2007

    • Under 20: Kyle Gear | Rebecca Thyne

    • 20-29: Scott Bevis/Mick Outhred | Sophie Hawken

    • 30-39: Jerome Bosmans | Emma Winterflood

    • 40-49: Rob Weatherald | Lesley Thorpe

    • 50-59: Roland Muench | Robyn Stanley

    • 60-69: Barry Smart | Yvonne Ellison

    • 70-79: Ernie Koch | No eligible

  • 2005 | 2006

    • Under 20: Kyle Gear | Rebecca Thyne

    • 20-29: Matt Hubber | Sophie Hawken

    • 30-39: Shane Hall | Emma Winterflood

    • 40-49: Tim Ellison | Lesley Thorpe

    • 50-59: Daryl Stanley | Robyn Stanley

    • 60-69: No eligible | Yvonne Ellison

    • 70-79: Ernie Koch | No eligible

  • 2004 | 2005

    • Under 20: No eligible | Lauren Stephenson

    • 20-29: Stuart Taylor | Emma Winterflood

    • 30-39: Geoff Cruickshank | Melissa Curry

    • 40-49: Tim Ellison | Amanda Donohoe

    • 50-59: Daryl Stanley | Monica Stewart

    • 60-69: No eligible | Yvonne Ellison

    • 70-79: Ernie Koch | No eligible

  • 2003 | 2004

    • Under 20: Jeremy Donohoe | Penny Thyne

    • 20-29: Stuart Taylor | Melissa Curry

    • 30-39: Tim Ellison | Kylie Sheffield

    • 40-49: Dingo Hall | Tess Martin

    • 50-59: Daryl Stanley | Robyn Stanley

    • 70-79: Ernie Koch

  • 2002 | 2003

    • Under 20: Matthew White | Lisa Eadie

    • 20-29: James Lugg | Carole McGregor

    • 30-39: Tim Ellison | Jo Duncan

    • 40-49: Blue Watt | Angelika Hannon

    • 50-59: Allan Stancombe | Robyn Stanley

    • 60-69: Ernie Koch | No eligible

  • 2001 | 2002

    • Under 20: Matthew White | Laura Smith

    • 20-29: Brett Verity | Carole McGregor

    • 30-34: Andrew Simpson | No eligible

    • 35-39: Tim Ellison | Angelika Hannon

    • 40-49: Allan Stancombe | Monica Stewart

    • 50-59: Daryl Stanley | Jackie Edwards

    • 60-69: Ernie Koch | No eligible

  • 2000 | 2001

    • Under 20: No eligible | Tessa Smith

    • 20-29: Stuart Taylor | Helen Clayton

    • 30-39: Tim Ellison | Jo Duncan

    • 40-49: Rob Weatherald | Robyn Stanley

    • 50-59: Daryl Stanley | No eligible

    • 60-69: Ernie Koch | No eligible

  • 1999 | 2000

    • Under 20: David Crane | Tessa Smith

    • 20-29: Jason Parish | Katrina Skellern

    • 30-39: Tim Ellison | Kylie Sheffield

    • 40-49: Colin Smith | Robyn Stanley

    • 50+: Daryl Stanley | No eligible